Meeskonnakoolitused
Meeskonnakoolitused
Ühildasime seiklusmatkad looduses teaduspõhise treeninguga. Arendame inimesi ja omandame teadmisi loodusest läbi praktilise tegevuse. Loodumatkasid viivad läbi Wanderlusti matkajuhid ja teaduspõhiseid treeninguid Psience’i koolitajad.
Kõiki koolitusteemasid on võimalik kombineerida Wanderlusti teenustega, mille mõned näited leiad siit:
- jalgsi- või räätsamatk + eduka meeskonnatöö alustalad
- bushcraft + meeskonna toimetulek stressirohkes olukorras
- loodusõpe + meeskonna väärtuste ja tööpõhimõtete loomine
- GPS-seiklus looduses + vastanduvate üksuste koostöötreening
Millised on koolitusteemad?
Koolitus keskendub meeskonnatöö peamiste põhimõtete tutvustamisele läbi kogetud ühise mängu või matka. Räägime usaldusest, parimate (võitja)meeskondade eripäradest, meeskonda motiveerivast tunnustamisest. Täiendavalt vaatame, kuidas aju tasandil meie mõtted, tunded ja käitumine on reguleeritud. Seda selleks, et mõista paremini, miks käitume mingis olukorras, näiteks pingelises olukorras, nii nagu käitume.
Koolitus keskendub erinevate inimtüüpide koostöö põhimõtete avamisele. Meeskond koosneb alati erinevat tüüpi inimestest, kes mõistavad maailma veidi omamoodi. Olles nii iseenda kui oma meeskonnaliikmete käitumisstiilidest teadlik, on meil meeskonnana lihtsam ühiseid tippe saavutada. Koolituseks annab hea eelduse eelnev mäng või matk, mis avab erinevad käitumisstiilid juba ka läbi praktika.
Pingeolukorras käituvad inimesed teisiti. Miks see nii on ning kuidas sellistest olukordadest meeskonnana tervemalt välja tulla, vaatame käesoleva koolitusteema raames. Õpime tundma pingeolukorras käitumist nii indiviidi kui meeskonna tasandil ning praktiseerime tööriistu selleks, et stressirohked sündmused ladusamalt mööduksid.
Suhtlemisoskused on baas, millest ei saa meeskonnatöös ei üle ega ümber. Millest suhtlemine koosneb ning kui suur jõud on sõnal või kehakeelel? Millised on kõige kriitilisemad vead, mida pingeolukorras suhtlemisel teeme? Kuidas saada kriitilistes situatsioonides paremaks suhtlejaks? Kõik need on küsimused, mis tulevad koolitusel teemaks ning mille lahti harutamisel on suureks abiks läbitud matk või mäng.
Kommunikatsiooni korraldamisel on omad reeglid ja põhimõtted. Kuigi tundub, et kommunikatsioon on midagi selget ja lihtsat, siis oleme pahatihti olukorras, kus oleme ebaõnnestunud just tänu ebapiisavale või valesti ajastatud kommunikatsioonile. Käesolev koolitus võtab fookusesse kommunikatsiooni alustalad ning õpetab meid meeskonnasisest kommunikatsiooni teadlikumalt korraldama.
Iga töötaja ning iga meeskond vajab edukate tulemuste saavutamiseks tagasisidet. Sageli on tagasisidet aga keeruline anda ning veelgi keerulisem vastu võtta. Õnneks on seda võimalik õppida ning treenida. Tagasisidetreening võtab fookusesse nii tagasiside andmise kui saamise kuldreeglid ning näitab läbi eelnevalt kogetud mängu või matka osalejate peamisi eksimusi ning õnnestumisi.
Iga meeskond koosneb üksikisikutest. Mida teadlikum on oma käitumisest meeskonnas iga üksik meeskonnaliige, seda teadlikum on ka meeskond tervikuna. Käesolev koolitus annab meeskonnale uue jõu läbi meeskonnaliikmete individuaalse analüüsi. Tulenevalt meeskonnaliikmete individuaalsetest eripäradest, analüüsitakse ka meeskonna kui terviku tugevusi ja arengukohti ning vastastikkust tugisüsteemi tugevamaks meeskonnaks saamisel.
Käesolev koolitus on suunatud juhtidele. Kui tee muutub kurviliseks, on iga juhi sõnal oluline kaal. Vaatame käesoleva koolituse raames kuidas kriitilistes olukordades juhina tasakaalu säilitada ning kuidas tabada ära kõige olulisemad psühholoogilised mõjutegurid, mis aitavad töös inimestega muudatusi ja keerulisi olukordi valutumalt ellu viia. Koolitus räägib ka muudatuse juhtimisest.
Käesolev koolitus on suunatud inimestele, kes on saanud endale organisatsioonis vastutusrikka uute töötajate juhendamise rolli. Vaatame, mida ja kuidas sellises rollis teha ning paneme end proovile ka koolitusele eelneva mängu või matka raames. Saame teadlikumaks oma tänasest käitumisest juhendajana ning õpime uusi tööriistu selleks, et katta ära kõige olulisemad juhendaja kompetentsid.
Igas organisatsioonis on vastanduvaid üksusi. Näiteks on sageli müügi- ja tootmisüksustel omad vastastikkused väljakutsed. Koos mängu või matka praktiliste ülesannetega avame koolituse käigus mõlema osapoole vastastikuseid ootusi ning leiame lahendusi koostöö tõhustamiseks ka päris töökeskkonnas. Käesoleva teema raames minnakse veidi rohkem sisse ka osalejate igapäevatöö spetsiifikasse.
Mäng või matk vabas looduses on hea sissejuhatus ka oma meeskonna väärtuste ja tööpõhimõtete sõnastamiseks. Ühiselt kogetud tegevused annavad võimaluse oma meeskonda uues valguses näha ning seeläbi olla hetkeks ka töiste situatsioonide kõrvaltvaatajaks. See on hea võimalus mõelda üheskoos meeskonna baasväärtustele ning panna need koos käitumuslike näidete ning tööpõhimõtetena ka kirja.
Meeskonnamatkade ja seiklusmängude järelanalüüs
Matkad ning seiklusmängud looduses on hea võimalus oma meeskond proovile panna ning kogeda läbi uut tüüpi olukordade nii oma meeskonna tugevusi kui arengukohti. Parim viis õppida, on teha seda läbi reaalselt kogetud olukorra ja tekkinud emotsiooni. Emotsionaalne kogemus ja tekkinud ahaa-efekt aitavad õpitul ka meie mällu paremini talletuda.
Tavapärasest erinevas olukorras oma kolleegidega (või miks mitte ka sõpruskonnaga) ühise eesmärgi püüdmine võib anda oma meeskonnale uue vaate ja värske hoo. Samuti ilmnevad sellistes olukordades selgemalt ka meeskonna kitsaskohad. Emotsionaalne kogemus ja sellele järgnev läbikogetu peegeldamine tugevdavad meeskonnaliikmete omavahelist usaldust ning loovad hea pinnase ühiste eesmärkide saavutamiseks.
Sõltuvalt ajalistest võimalustest võib seiklusmängude ja matkade järelanalüüs kesta paarist tunnist kuni isegi 1-2 päevase koolituseni. Samuti on võimalik muuta teemade rõhuasetusi sõltuvalt meeskonna vajadustest ning matka või mängu sisust.
Matka või mängu järelanalüüs koosneb lähtuvalt matka või mängu sisust üldiselt kahest osast:
- Analüüsime toimunud matka või mängu
- Vaatame, mida ütleb eduka meeskonnatöö kohta lähtuvalt valitud teemafookusest teooria ja teadus.
Järelanalüüsi kasutegurina näeme, et osalejad on lisaks suurepärasele vabas õhus veedetud ajale saanud iseendast ja oma meeskonnast teadlikumaks – on analüüsinud nii enda sooritust ja selle panust meeskonnatöösse kui ka oma meeskonna sooritust tervikuna. Osalejad suudavad edaspidi nii enda kui teiste käitumist paremini teadvustada ning seeläbi tegevusi oskuslikumalt planeerida. Oluline on ka see, et iga mängu või matka ja sellele järgneva analüüsi fookus lähtub meeskonna reaalsest vajadusest ning toetab vastavate olukordade ladusamat kulgemist tööpostil. Tulemuseks on tulemuslikum meeskonnatöö ja veelgi tugevam usaldus üksteise vastu.
Grupi suurus
Koolitust korraldame kuni 30 osalejale.
Toimumiskohad
Koolitusi korraldame koostöös partneritega üle Eesti.
Koolituse ülesehitus
- kogunemine ja juhendamine
- interaktiivsed ülesanded looduses või matk
- söögipaus
- koolitus ja järelanalüüs
- kokkuvõtted
Materjalid
Iga osaleja saab endale koolituse töövihiku, mis koondab endas nii teoreetilise materjali kui osaleja poolt koolituse käigus kirja pandud tähelepanekuid.
Koolituse hind
Pakkumise koostame lähtuvalt kliendi soovidest. Toitlustamine ja majutuse organiseerimine kokkuleppel.
Koolitajad
-
- Anne-Mari Ernesaks
- Liis Purge
- Kai Auger
Loe koolitajate kohta lähemalt SIIT.